Početna strana > Hronika > Reakcije lidera BiH nakon posete DŽejmsa Stajnberga
Hronika

Reakcije lidera BiH nakon posete DŽejmsa Stajnberga

PDF Štampa El. pošta
četvrtak, 03. decembar 2009.

Sarajevo, Banjaluka – Premijer RS Milorad Dodik rekao je nakon razgovora sa DŽejmsom Stajnbergom da u BiH neće biti nametanja rešenja, već da njih treba da postignu domaći lideri.

Zamenik državnog sekretara Stajnberg razgovarao je sa liderima političkih stranaka u BiH o rešenju za pitanja koja se tiču ispunjavanja obaveza za ulazak te zemlje u evroatlantske institucije. U odvojenim razgovorima svaki od predstavnika političkih stranaka uključenih u butmirski proces izneo je svoje viđenje rešenja tih pitanja.

Kompromisno rešenje je upravo Dejtonski mirovni sporazum iz 1995, i Ustav BiH treba menjati samo u onim odredbama koje treba usaglasiti sa Konvencijom o ljudskim pravima, poručio je Dodik.

Lider Stranke za BiH Haris Silajdžić je rekao da je za njega neprihvatljivo postojanje entitetskog glasanja u zajedničkim institucijama i da to predstavlja problem za funkcionisanje BiH.

Ovakvo stanje će biti legalizacija "etničkog čišćenja", a "entitetsko glasanje je postalo pravo pojedinih, a ne svih, i kao takvo je antidejtonsko", poručio je Silajdžić.

Predsednik Stranke demokratske akcije Sulejman Tihić je izjavio da je njegova stranka za dogovore i kompromise.

"SDA mora biti odgovorna i realna u odnosu na one koji apriori odbijaju ponuđena rešenja", rekao je Tihić.

Lider Hrvatske demokratske zajednice BiH Dragan Čović smatra da treba nastaviti razgovore o ustavnim promenama u BiH, ali da mora postojati jasna strategija tih razgovora. On je nakon sastanka rekao novinarima da mu je Stajnberg jasno ukazao na to da međunarodna zajednica ne preuzima nikakvu odgovornost na sebe i da za sve promašaje odgovornost preuzimaju isključivo politički lideri BiH.

Predsednik Hrvatske demokratske zajednice 1990 Božo Ljubić izjavio je da je delegacija ove stranke ponovila stajalište o dva osnovna principa koja mogu učiniti BiH funkcionalnom i stabilnom – jačanje državnih institucija i jednakopravnost naroda.

Ljubić je ocenio da bi bilo dobro da se uspostavi stalno telo koje bi činili predstavnici Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država, zajedno s predstavnicima BiH, koje bi nastavilo rad na novom ustavu "jer će to očito biti jedan duži proces".

Butmirski paket reformi u BiH odbacila je većina političkih partija u BiH, ali su predstavnici EU i SAD pre desetak dana ponudili revidirani dokument o ustavnim i političkim reformama u BiH.

(Beta, Tanjug)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner